Kasturba House

House Motto: Obedience

Kasturba House has been named after the abode of simplicity- ‘Smt. Kasturba Gandhi’ who is aptly personified in the history as the symbol of obedience. We Kasturbians firmly believe that with Resilience, Perseverance and Positive Attitude one can face all circumstances and give a purpose to them. We try to practice five things under all circumstances to constitute perfect virtue. These are gravity, generosity of soul, sincerity, earnestness and kindness. 

House Mistress Ms Neelam Sharma
Assistant House Mistress Ms Vijay Luxmi
Dorm Parents Ms Sovi Sebastian
Ms Nitika Singh

TUTORS

Mr Vivekananda Akuli Ms Lata Khatri
Ms Aradhana Sindhu Mr Rishi Kumar Sharma
Mr Dinesh Kumar Ms Sharavani Ganti
Mr Rohit Sharma Ms Indu Sharma
Mr Abhijit Mukhopadhyay Ms Monika Sharma
Ms Suman Poonia Dr Deepak Kumar
Ms Jayati Sharma Mr Rakesh Sharma
 

SCHOOL LEADERS

Samiksha Singh House Prefect
Rubani Cheema Vice House Prefect
Rashi Agarwal                        Vice Prefect Sports
Chhavi      Junior Prefect Sports
Manasavi Garg Junior House Prefect
ACADEMICS (April 2016 - March 2017)
Class Toppers: 
  • Pragati Verma Class XI 

  • Subject Topper
    • Pragati Verma (English, Political science, Sociology, Geography and History) 
    • Pragya Goel (Accountancy and Business Studies)
     Raving ReaderArshiya Bansal VII
    • Jasleen Kaur IX
     Improvement Award
    • Nandini Khanna, Kashvi Saharan, Noordeep Kaur, Prachi, Priyanshi Nigania, Karen Wadhwa, Hridi Jain, Asees Sandhu, Keshvi Goenka, Geetanjali, Chhavi, Khushi Singh, Shivangi Agrrawal, Malvi Agarwal, Wasi Shree, Muskan Meharia, Aastha Panjiar, Diya Doomra, Sanya Yadav, Suvanshi Narnolia, Arminder Kaur, Daizy Dharewal, Ashika Jalan, Tanisha Jalan, Inayat Kaur Sran, Parineeta, Sunaina Gupta, Ojasvi Goel, Ishika Mittal and Jassica
    Good Conduct
    • Sakshi Kumari, Raaishha, Priyal Todi, Kriti Goyal, Sadhika Panghal, Ananya Garg, Aishwarya, Jasmine Singh, Kritika  Agarwal, Sakshi Kumari, Raaishha, Priyal Todi, Kriti Goyal, Sadhika Panghal, Ananya Garg, Aishwarya, Jasmine Singh and Kritika  Agarwal
    Round Square Award
    • Samiksha Singh 
    IAYP Award
    • Niharika Agarwal, Hrishita Agarwal, Kavya Jain, Shaily Sharma and Asmita Bhardwaj   
    Achievement Award (85% and above for 1 Year)    
    • Sakshi Kumari, Shaina, Chhavi Goyat, Anuradha Kumari, Neha Rathee, Raaishha, Kiah Gupta, Lavanya Singh, Priyal Todi, Nandini Khanna, Kashvi Saharan, Anandita Raj, Kinjal, Geetanjali, Nandani Agrawal, Sukhman Veer Kaur, Harshita Ramraika, Vanshika Sarraf, Sadhika Panghal, Daizy Dharewal, Ashika Jalan, Sneha Tulsyan, Parineeta, Sunaina Gupta, Arundita Agrawal, Kritika Jindal, Shruti Singhania, Vasudha Agarwal, Garima Wadhwa and Pragati Verma 
    Achievement Award (85% and above for 2 consecutive years) Felicitated with a Bronze Scholar Badge
    • Banreet Kaur, Cheshta, Kriti Goyal, Arna Singh, Shivangi Agrawal, Rainee Kakkar, Sarvi Jain, Ananya, Jasleen Kaur, Rishika Modi and Himanshi
    Achievement Award (85% and above for 3 consecutive years) Felicitated with a Silver Scholar Badge
    • Inayat Kaur Sran, Gurman Kaur, Chariya Jainand Hrishita Agarwal 
    Achievement Award (85% and above for 4 consecutive years) Felicitated with a Bronze Scholar Badge
    • Manasavi Garg, Khushi Maan, Kavya Jain and Samiksha Singh 
    ACHIEVEMENT AWARD (85% and above for 6 consecutive years) Felicitated with a School Cravat Icon of the Class
    • Anuradha Kumari                                        Class V
    • Manasavi Garg Class VII
    • Shaily Sharma Class IX
    Social Service Award
    • Himanshi Dhaka
    Principal's Integrity Award
    • Chirta Jain
     Class X: 10 CGPA
    • Muskan Gupta, Sakshi Marodia, Asmita Bharadwaj, Jasmine Singh, Kritika Agarwal, Meenakshi Jain, Nisha Pacheria, Rubani Cheema, Saru Gupta, Tulsi Agarwal, Lakshita Arora, Alin Seth and Yukta Agarwal
    • Diya Bansal, Shruti Jha 9.8 CGPA
    • Shavneet Kaur, Rashi Agarwal, Vanshika Sheoran 9.6 CGPA 
    • Anusuiya 9.4 CGPA 
    Class XII School Toppers
    • Medhavi Jain 
    Science Stream
    • Priya                                                                                    
    90% and Above
    • Vasundhara Panghal, Medhavi Jain, Mohini Agarwal, Gunjan Aggarwal, Priya, Mahima Agarwal, Pallavi Jain, Kritika Jain and Kriti Goenka
    Subject Toppers
    • Medhavi Jain : 100 (Geography)
    • Vasundhara :     98  (History) 
    • Kriti Goenka :    97  (Economics)
    • Gunjan Aggarwal :  99  (Political Science)
    Sports Scholarship
  • Sports Tie : Isha Agarwal

  • Sports Cravat : Yamini Bharadwaj, Hussanpreet Kaur and  Palak Jaan

  • Sports Blazer: Sanjana Yadav

  • Best Editor and Best Dramatist (English) :  Vasundhara Panghal 

  • Best English Debater: Rizul Gupta 
  •  
    INTER SCHOOL ACTIVITIES (April 2016 - March 2017)
    Inter School Activities 
    • Prerna Agarwal bagged the 2nd position in VIVICATION 2016 All India Online Literary and Art Competition under the category - Essay Writing on the topic ‘National Integration is the means of Peaceful Existence’. She received the award and cash prize at ASN Senior Secondary School, New Delhi.
    • Vasundhara Panghal and Medhavi Jain bagged the runner-up trophy in the 50th Gawardhandan Memorial Extempore Declamation 2016 organised by Springdales Dhaula Kuan, New Delhi.
    • Vasundhara Panghal and Samiksha Singh bagged the second position in DF Jack Memorial English Debate hosted by Daly College. Vasundhara Panghal was adjudged as the Best speaker in Preliminary and Final Round. Samiksha Singh was adjudged as the Best Speaker Runner Up. Gunjan Agarwal got the Best Interjector in the JK Kate Memorial Hindi Debate and lifted Overall Trophy.  Deeksha Yadav and Gunjan Agarwal participated in PG Miller 7th Invitational Quiz.
    • Samiksha Singh, Vasundhara Panghal and Medhavi Jain secured the first position and lifted the 43rd AllIndia Platinum Jubilee Memorial Inter School English Debate Trophy hosted by The Scindia School, Fort, Gwalior.
    • Samiksha Singh participated in the Dr Amidas Garodia English Debate held at The Indian School, New Delhi.
    • Tulsi Agarwal, Rubani Cheema and Jasmine Singh attended the OPJMS MUN and Jasmine received the high recommendation.
    • Rubani Cheema participated in the English debate held at Pinegrove, New Yashodha Public School Debate and English Debate at Pestle Weed, Dehradun, where she bagged the Consolation prize.
    • Kashvi participated in the Inter School Dance Competition.
    • Raagini Bachawat and Swati Kadiyan attended the Youth Parliament held at Daly College, Indore.
    • DeekshaYadav, Samiksha Singh, Muskan Gupta and Tulsi Aggarwal attended the Doon School MUN.
    • Tulsi participated in the Literary Fest held at RKK, Jodhpur.
    • Alin Seth qualified for the French Olympiad Proficiency level.
    • Tulsi Agarwal participated in the District Level Science Conclave held at HAU Hissar.
    INTER HOUSE ACTIVITIES (April 2016 - March 2017)
    Inter-House Activities (Over All)
    • First position in Hindi Classical Solo Singing, Wall Magazine and Science Quiz
    • Second position in Hindi Story telling, Debate and Innovative Product Designing
    • Third position in Solo Semi Classical Dance, English Story Telling, Debate, Western Group Dance, Art Competitions, Patriotic Song and Hindi Declamation. 
    Inter-House Sports (Over All)
    • First position in Throwball Junior, Taekwondo and Volleyball Junior and Senior
    • Second Position in Hockey Junior, Hockey Senior, and Swimming
    • Third position: Yoga Junior, Throwball Senior and Skating
    Best Players:
    • Hockey Junior : Khushi Maan
    • Best Swimmer (IV-VI) : Arna Singh
    • Volleyball Senior: Mahima Agarwal
    • Taekwondo Senior and Junior: Hussanpreet and Ritika
    • Throwball Junior :Drishti Agarwal
    Round Square
    • Prashiti Duhan represented School in the Round Square International Conference held in New York.
    • Pragya Goel represented School in the Round Square Conference held at Rajamata Krishna Kumari Girls’ Public School, Jodhpur.
    • Swati Kadiyan and Raagini Bachhawat were a part of Round Square Students’ Exchange programme with Tamagama Academy, Japan.
    • Samiksha Singh and Shubha Dhakal attended the Regional Round Square Conference held at Sarala Birla Academy, Bangalore.
    • Samiksha Singh attended the International Service Project under the banner of the Round Square in South Africa.
    • Vasundhara Panghal attended the Round Square International Conference hosted by Aiglon School, Switzerland.
    • Shivangi attended the Mayo Global Round Square at Mayo College, Ajmer.
    • Gurman and Garima attended the Round Square Conference at Scindia Kanya Vidyalaya, Gwalior.
    • Kritika and Devika attended the Round Square Conference at St. Andrews, New York.
    • Tulsi Agarwal attended the Round Square Conference at Singapore International School, Mumbai.
    • Rashi Aggarwal attended the Round Square Conference hosted by The Mody School, Laxmangarh.
    • Divyanshi and Daizy attended the Round Square Conference at Yavindra Public School, Patiala.
    Inter-School Sports
    • Minal bagged a silver medal and Jasmine bagged 4 medals in the U-17 Swimming Competition held at Lawrence School.
    • Minal, Jasmine, Banreet, Ishita, Samriddhi participated in the CBSE Swimming Championship and bagged a total of 7 medals for the School. 
    • Samriddhi and Ishita bagged one silver and two bronze medals respectively in the Inter School Swimming Championship.
    • Jasmine participated in the Swimming State Level Competition and bagged two medals.
    • Vanshu participated in the IPSC Soccer u- 17 and the team bagged the third position.
    • Kashish, Arminder, Khushi Maan, Rashi and Alin participated in the IPSC Hockey and bagged the third position. Kashish and Alin qualified for SGFI Nationals.
    • Daizy, Gurman and Muskaan Singhal participated in the IPSC Basketball U-17.
    • Yashnoor and Devika participated in the IPSC Shooting and bagged three gold medals. They also participated in the Haryana State Shooting Championship and All India Inter School Shooting Championship wherein Yashnoor bagged a gold medal. Both of them qualified for Nationals.
    • Sarvi bagged second position in the State Level Skating Championship and Garima bagged a silver medal in the the IPSC Taekwondo. 
    • Drishti and Jasmine bagged the third position in the  IPSC Volleyball U-19. Drishti, Jasmeen, Sanya, Ishika, Inayat, Noordeep Kaur, Parineet qualified for SGFI Nationals. 
    • Harleen, Shaina and Kashvi participated in the IPSC and District Skating and Shaina bagged two bronze and one silver medals.
    • Manasvi bagged the first position in Yoga and qualified for the SGFI Nationals.
    • Kiah, Anuradha and Neha participated in the Inter School Archery Competition.  Kiah bagged the first position and Anuradha bagged the third position.
    • Varnika secured the second position in the IPSC Taekwondo.
    • Chhavi participated in the IPSC Badminton.
    • Palak Jalan won one Bronze medal in IPSC Swimming, 2 silver medals in CBSE Swimming Championship, 2 bronze medals in Swimming State Championship and 1 silver medal in Inter-School Swimming Championship held at Lawrence Sanawar.
    • Prashiti Duhan secured the third position in the IPSC Skating Competition.
    • Eight  Kasturbians qualified the Black Belt in TAE-KWON-DO Dan 1. 
    • Shaina, Chhavi Maanya, Surbhi and Arana of class IV participated in the Gross Root Soccer Competition, and won a bronze medal each.