Laxmibai House

House Motto: Courage

Laxmibai House is named after the greatest example of courage and substance in a woman, Rani Lakshmibai of Jhansi.

House Mistress Ms Bosky Soperna
Assistant House Mistress Ms Kokila Kashinathan
Dorm Parents Ms Sudesh Kumari,    Ms Radhika Rana
TUTORS
Mrs. Seema Dhillon Mr Debatacharan Dhar
Mrs. Neelam Rai Dr Pramod Kumar Nag
Dr Kishore Kumar Jha Dr Santosh Kumar Mishra
Mr Ram Jaiswal Mrs Seema Singh
Mrs. Chandana Akuli Mr Biswanath Bhadra
Mrs. Meenakshi Chugh Mrs Suman
Mrs Anindita Sinha Mr Sanjay Sangwan
Mrs Shrabani Kayal  
 
ACADEMICS

"Education, the most powerful weapon which can change the world."

TOPPERS OF Class – XII (85% and above in Science, Commerce and Humanities)

Shreya Gyawali, Shruti Basu, Shweta Murarka, Divesha Goyal, Kanika Maliwal, Shreya Soni, Aanchal Mittal, Chahat Jain, Aakriti Bansal, Neha Garg, Pallavi Goyal, Palak, Prerena Sethi, Shrishty Kedia, Gargi Bishnoi, Sejal Agarwal.

STUDENTS OF CLASS X (with 10 CGPA)

Ananya Garg , Gunika Tayal

STUDENTS OF CLASS X (with 9 - 9.8 CGPA)

Aparna Poddar , Khushali Jaiswal , Meghna Agrawal , Pranjali Singh , Shanvi Aggarwal , Shifali Garg , Shruti Bansal , Aanchal Goyal , Aarushi , Himanshi Mittal , Nikita Agarwal , Shreya Maan , Tanika Singh , Ashman Brar , Vanshika Kejriwal

CLASS TOPPERS

  • Class IV -Ishika Tulsyan
  • Class V - Akshita Singh
  • Class VI - Tamana
  • Class VII - Garima Kejriwal
  • Class VIII - Satvisha Nandy
  • Class IX - Kopal Agarwal

SUBJECT WISE TOPPERS

  • Class V - Akshita Singh (English/Hindi/Maths/Sceince/S.Science)
  • Class V - Nistha Jain (Science)
  • Class VI - Tamanna (English/Hindi/Maths/Sceince/S.Science )
  • Class VII - Garima Kejriwal (English)
  • Class VIII - Satvisha Nandy (Maths)
  • Class IX - Aarushi Gagneja (Social Science)
  • Class XI - Anjali (Fashion Studies)

SCHOLARSHIP WINNERS

  • Class VI - Tamana
  • Class VII - Garima Kejriwal

ICON OF THE YEAR

  • Class V - Akshita Singh

GOOD CONDUCT AWARD

  • Class IV A - Ishika Tulsiyan
  • Class VII B - Garima Kejriwal
  • Class IX D - Geetanshi
  • Class X E - Aanchal Goyal
  • Class XI A - Ridhima
  • Class XI D - Aparna Agarwal

RAVING READERS AWARD

  • Class V B - Akshita Singh
  • Class VI A - Tamana Gupta
  • Class VII B - Kamya Jain
  • Class IX D - Rushali

SPELLATHON

  • Class IV - Ishika Tulsiyan
  • Class V - Akshita Singh
  • Class VII - Preksha Jain
  • Over all 2nd position in Mathematics Quiz

INTER HOUSE TROPHIES

  • INTER HOUSE SOLO WESTERN DANCE
  • INTER HOUSE PATRIOTIC SINGING
  • INTER HOUSE MIME COMPETITION
  • INTER HOUSE HINDI ELOCUTION/HASYA ABHINAYA
  • INTER HOUSE AD MAD
  • INTER HOUSE FANCY DRESS COMPETITION

INTER HOUSE ACTIVITIES

Good teams are committed to the team mission and to each other personally. Our young minds inspire and build this commitment and trust by gearing up for winning positions in the following categories:

  • Mime Competitions, our junior team bagged 1st position.
  • Western Singing, Ira Mahajan secured 1st position.
  • Solo Classical Dance, Aeshashwy added laurels to our house by securing Ist position.
  • Fancy Dress Competition, we secured overall 2nd position with Ira Mahajan - 2nd, Ishika Tulsyan - 1st and Mudita Kanodia - 3rd positions respectively.
  • Bagged the overall 3rd position in Poem Recitation Competition and Turncoat Debate. Khushali Jaiswal (X) bagged 2nd position in Turncoat Debate.
  • Shruti Basu (XII) won 1st position in Tattoo Making and Pen and Ink. She also bagged 2nd position in Block Printing.

JINDAL ART FOUNDATION

  • Shruti Basu (XII) bagged the 2nd position in Pen and Ink competition.
  • Rhythm Kanda (X) bagged the 1st position in Sculpture.
INTER SCHOOL ACTIVITIES
  • Shreya Aggarwal (VII) bagged First position in the Inter School Art Competition.
  • Simrat Kaur Sandhu (VIII)participated in the Inter School Poster - Making competition at Delhi Public School, Hisar.
  • Rhythm Kanda (X) secured Third position in the IPSC Art Fest - 2014.
  • Ira Mahajan Samad (VIII) participated in the Poetry Recitation Competition
  • Shruti Basu (XII) and Chahat Jain (XII) participated in the IPSC - Visual Art. Shruti Basu (XII) also attended the All India Art Fest at Unison World School, Dehradun.
  • Shreya Gyawali attended the IPSC Literary Fest at Welham Boys, Dehradun. She also attended the Leadership Conference held at Tagore International School, Delhi.
  • Khushali Jaiswal (X) attended the Legal Literacy Competition organized in Hisar. She bagged the 1st position in Essay Writing and 2nd in Drama Competition.

ROUND SQUARE INTERNATIONAL CONFERENCE AND SERVICE PROJECTS

  • Kshrin, Shrishty, Nistha, Akansha, Lavya and Tanisha of class V participated in RSIS conference for Asia and Gulf Region at VDJS.
  • Kristy and Anshu class – V participated in Round Square Conference held at Singapore Internaltional School, Mumbai.
  • Pranjali(X) was a part of RS International Conference held at The Sanskar Valley School, Bhopal.

INTER SCHOOL SPORTS EVENTS

  • IPSC Hockey Under - 14: Tamanna(VI), Tanushree (VII), Anjali(VII), Nisha (VIII), Muskan (VIII), Hansi (VIII), Garima (VII)were our proud participants.
  • Hansi (VIII) was selected for SGFI Nationals.
  • Garima (VII) won the Best Goal Keeper and was selected for SGFI Nationals.
  • Satakshi (VII) participated in the IPSC,Badminton.
  • Vidisha (VIII), Advika (VI) and Sakshi (VI) got selected for IPSC –Skating.
  • Praveena, (VI), participated in IPSC and CBSE Swimming.
  • Ritika (VII) and Simran(VIII) participated in IPSC Soccer.
  • Ishika (VIII) participated in CBSE Taekwondo and bagged the 3rd position.
  • Mansa, Aayushi, Sanvi, Praveena, aya,Aanchal participated in IPSC - Yoga. Sanvi bagged the 2nd position, Praveena and Jaya bagged the 3rd position.
  • Daizy and Ira participated in IPSC and Zonal,Basketball
  • Martina Sarungbam won one gold, two silver and two bronze medals in CBSE –Swimming Championship.

MODEL UNITED NATIONS (MUN)

  • Supriya Gupta and Aeshashwy Joshi (XI) – Bhavan’s Vidyalaya, Chandigarh.
  • Khushali Jaiswal (X) - Birla Public School, Pilani (won the best delegate award)
  • Anjali (XI) - Birla Public School, Pilani
INTER HOUSE SPORTS

"Our philosophy proceeds from the belief that sport is an inalienable part of the education process and a factor for promoting peace, friendship, cooperation and understanding among people."

  • Shooting Pistol 1st Position Senior
  • Skating 1st Position Senior
  • Yoga 1st Position Senior and Junior
  • Table Tennis 1st Position Senior 3rd position Junior
  • Basketball 2nd Position Senior 3rd position Junior
  • Volleyball 2nd Position Junior category
  • Soccer 2nd Position Junior category
  • Hockey 3rd Position Senior 2nd junior category
  • Throwball 3rd Position Senior and Junior both
  • Swimming 1st Position Senior 3rd junior categories.
  • Shooting Rifle 3rd Position Senior category
  • Taekowndo 3rd Position Senior category
  • Garima Kejriwal (VII) - adjudjed with the 'Best Goal Keeper' in Hockey and Soccer and the 'Best Server' in Volley Ball.
  • Khushi (IV) - the 'Best Performer' Yoga Junior
  • Sakshi (VI) - the 'Best Player' Skating Junior
  • Aditi Sharma (IX) - the 'Best Performer' Yoga Senior
  • Himanshi (X) - the 'Best Player' Table- Tennis.

ATHLETICS

Our athletics know the way, go the way and show the way to our young aspirants by their winning strategies on athletic ground.

  • Hansi (VIII) 3rd in 800m; Garima Kejriwal (VII) 2nd in Short Put.
  • Garima Kejriwal (VII) won the Best Goal Keeper in Hockey and Soccer and Best Server in Volley Ball.
  • Khushi (IV) won the Best Performer in Yoga Junior.
  • Sakshi (VI) won the best Performer in Skating (Jr.)
  • Aditi Sharma (IX) won the best player in Yoga (Sr.).
  • Himanshi (X) won the Best player in Table - Tennis.

MARCH PAST

We bagged the following positions:

  • Independence Day and Sports Day
  • Republic Day
  • Sarungbam Martina Chanu won the Best Commandant Trophy for the Republic Day Parade.

SCHOLARSHIP WINNERS

Khushali Jaiswal (IX), Harshita Sinwar (X) and Sarungbam Martina Chanu (XII)

OLYMPIAD

Muskan Khemka (VIII), Garima Kejriwal (VII) and Preksha (VII) were selected for 2nd Level Olympiad in French, Mathematics and Science respectively.

IAYP BRONZE AWARD

  • SRISHTI AGRAWAL, SUPRIYA GUPTA, MANSI BAJAJ

IAYP SILVER AWARD

  • POOJA KUMARI SINHA, APARNA AGARWAL, SHRIYA LOHIA

SCIENCE CONCLAVE

Forming, storming, norming and performing helped our young scientists to score for the house. Our scorers are,

  • Kavya Jain and Ritika (VII) won the 1st position in Model Making.
  • Simrat and Ishika (VIII) won 2nd position in Model Making.
  • Garima Kejriwal (VII) won 2nd position in Essay-Writing competition.
  • Khushi Kehmka (VI) won the 3rd position in Clay-Modeling.
  • We bagged 1st position in Innovative Land Utilisation.

Our young Laxmibians create a vision for the house, articulate and passionately own it, and relentlessly drive it to the competition. To prove it further, following students have added laurels to our house in distinctive categories:

  • Kavya Jain, Garima Kejriwal, Preksha, Tamanna, Ira Mahajan, Muskan Khemka and Khushali participated in CBSE Essay Writing Competition.
  • Akshita Chauhan, class-V, won the painting competition on the theme YOUNG @ 70- Strong UN. Better World organized by United Nations Information Centre for India and Bhutan and National Progressive Schools' Conference.
  • In VIDMUN 2014-15 the following were the members of the Executive Board : Shreya Gyawali (XII), Chahat Jain (XII) and Shruti Basu (XII) headed the International Press
  • Aeshashwy joshi (XI)won the Best Delegate Award in VIDMUN 2014-15.
  • Khushali Jaiswal (X) won the high recommendation award.

We had our best team effort of the year. We did a great job of putting pressure on the ball. A lot of people stepped up and did a nice job. We are a good team and we look forward to have a good season in the coming year.