Savitri House

House Motto: Loyalty

Savitri House is named after Savitri Devi- a woman of loyalty, hard work, determination and vibrance. The House motto 'loyalty' teaches how to perform our duties with firm dedication and truth. The session 2016-17 has been very rewarding for the House as the students brought glory by their best of talents and willingness to work for their House. All the Savitrians showed a tremendously enthusiastic performance which led the House to the heights of success.

House Mistress Ms Kanishhka Goswamiy
Assistant House Mistress Ms Neelam P Sharma
Dorm Parents Ms Mini Rani Singh, Ms Manpreet Kaur Randhawa

TUTORS

Ms Neha Sharma Dr (Mrs) Sudha Singh
Mr Anil Kumar Sharma Mrs Kavita Sharma
Mr Mahendra Singh Deora Ms Mamta Sharma
Mrs.  Suman Arora Dr Rajesh Kumar
Mrs Erina Mehta Mrs Pawaljit Kaur
Mr Gaurav Kumar Mr Sanjeev Kumar
Mrs Chhaya Singh Mr Abhishek Charag
Dr Shriram Gautam Mr Raja Qasim
SCHOOL LEADERS:
  • Welfare Prefect: Neeharika Malik
  • Secretary Boarding House: Risha Singha
This year, once again, Savitri House saw a brilliant rise as the students in their high spirits have brought great laurels to the house. Following is a glimpse of enthusiastic participation and encouraging achievements of various activities at different levels:
ACADEMICS
TITLES:
  • Best Sculptor-Nandini Rajgarhia
THE RAVING READER’S AWARD:
  • Pratishtha Tulsyan VIII
IMPROVEMENT AWARD:
  • Sneha Majoka, Kasak Goel, Devanshi, Mahak, Bhumika, Ananya Dalnia, Muskan Rewar, Verenya Sharma, Isha Kedia, Anshika Yadav, Archita Agarwal, Kritika Jhorar, Kshama Kumari, Shanya Raj, Yashaswini Singh, Anandhya Kumari, Sakshi Mittal, Pushti Aggarwal, Siddhi Bansal, Sejal Kumari, Sanya Goel, Satakshi Kamalia, Vidhi Chhaparia, Anjali Chillar and Ravneet Kaur
GOOD CONDUCT AWARD:
  • Megha Jain V
  • Devanshi Singh VIII
  • Aarya Jain VIII
  • Muskan Agarwal VIII
  • Niharika Singh X
THE INTERNATIONAL AWARD FOR YOUNG PEOPLE (IAYP)
  • Muskan Arora IX
ACHIEVEMENT AWARD (85% AND ABOVE FOR 1 YEAR)
  • Srinidhi Bala Ganti, Trishla Kumari Motani, Harsimrat Kaur Kang, Prachi Agarwal, Kanupriya, Yashaswi Modi, Tejsveni Hudda, Arushi, Suhani Agrawal, Ananya, Siddhi Pansari, Ojesvi, Yashasvi, Jhanavi Dhoot, Kashish, Sneha Goel, Sneha Boora, Kshama Kumari, Anandhya Kumari Todi, Sakshi Mittal, Pancy, Stuti, Satakshi Kamalia, Aarya Jain, Khushi, Aditi Midha. Khushi Agarwal, Shruti Bothra, Bhavika and Damanpreet Kaur.
ACHIEVEMENT AWARD (85% and above for 2 consecutive years) Felicitated with a Bronze Scholar Badge
  • Nikita, Megha Jain, Kashish Gupta, Vaibhavi Motani, Archita Agarwal, Pratishtha Tulsyan, Lavanya R Kumar, Radhika and Sonal Patel.
ACHIEVEMENT AWARD (85% and above for 3 consecutive years) Felicitated with a Silver Scholar Badge
  • Ananya Dalania, Devanshi Singh, Priti Dalmia, Tisha Gupta, Pranjal Saini and Muskan Arora.
ACHIEVEMENT AWARD (85% and above for 4 consecutive years) Felicitated with a Bronze Scholar Badge
  • Varenya Sharma, Diksha Jalan and Deshna Jain.
ACHIEVEMENT AWARD FOR SECURING 85% AND ABOVE FOR 5 CONSCUTIVE YEARS.
  • Bhavya Singla, Jyoti Khyalia, Aditi Agarwal and Seerat.
ICON OF THE CLASS:
  • Vaibhavi Motani VI
  • Pancy VIII
CLASS X  10 CGPA
  • Aditi Mudgal, Gracy Singh, Kashvi Mehta, Lokavya Choudhary, Niharika Singh, Raina Kakkar, Rishita Kahitan, Riya Gill, Vanshika Sangwan, Vishakha Newatia and Manisha Gupta. 
9-9.8 CGPA
  • Anshika Gupta
  • Manya
  • Aditi Raj
  • Bharti Garg
  • Khushi Kumari
  • Ruhani Galhotra
  • Yashika
  • Rishika Aggarwal
  • Rudrakshi Rathore
  • Samiksha Taneja
  • Shruti Khaitan
  • Yashi Bhalotia
  • Amisha Agrawal
  • Aanchal Khemka
  • Nidhi Sharma
  • Suhana Seemar
  • Alankrita Verma
  • Gul Dalal
  • Kanisha Chamarria
BOARD RESULTS (2016-17) 90% AND ABOVE:
  • Sayuri Arya, Nandini Rajgarhia, Risha Singhal, Shrishti Dhawan, Pridhi Singla, Mahima Agarwal, Surabhi Agarwal, Prishita Agarwal and Dimpledeep Kaur.
BOARD RESULTS (2016-17) SUBJECT WISE  TOPPERS:
  • Harsha Mittal (Fashion Studies 94%, English 90%, Dance 90%)
  • Gracy Singhania (Fashion Studies 94%, English 93%, History 95%)
  • Neeharika Mallik (Multimedia 91%, English 92%)
  • Anubha Jain (Multimedia 91%, English 92%)
  • Parul Khatri (Painting 94%)
  • Shivangi Garg (Painting 94%, English 93%)
  • Sayuri Arya (Physical Education 98%, English 92%, Business Studies 95%, Accounts 95%)
  • Yashita Agarwal (Physical Education 97%, English 92%)
  • Dimpledeep Kaur (Physical Education 97%, English 95%, Economics 90%, Business Studies 93%, Accounts 96%)
  • Renika Garg (Physical Education 97%, English 95%, Maths 94%)
  • Arshdeep Kaur (Physical Education 95%)
  • Prishita Agarwal (English 95%, Business Studies 95%, Accounts 95%)
  • Nandini Rajgariha (English 92%, Economics 95%, Business Studies 95%, Accounts 95%)
  • Risha Singhal (English 92%, Dance 90%, Business Studies 95%, Accounts 95%)
  • Mahima Rastogi (English 91%)
  • Surabhi Agarwal (Economics 96%, Business Studies 95%, Accounts 95%)
  • Aashita (Dance 92%, Geography 95%)
  • Pridhi Singla (Business Studies 93%, Accounts 95%)
  • Muskaan Kahitan (Accounts 95%)
  • Shimple Jajodia (Accounts 95%)
  • Diksha Goyal (Accounts 93%)
  • Srishti Dhawan (Accounts 90%)
SPORTS SCHOLARSHIP SPORTS BLAZER        Sarika Beniwal, Vanshika Sangwan and Muskaan Khetan SPORTS SCARF/5 STAR POCKET/ BADGE
  • Sarika Beniwal 5 star pocket and Badge for 5 Nationals
  • Vanshika Sangwan            5 star pocket and Badge for 4 Nationals
  • Muskaan Khetan     3 star pocket, Badge for 3 Nationals
  • Bhagwati Gautam Scarf and Badge for 1 National
  • Swati Singh Scarf and Badge for 1 National
House Prefect: Nandini Rajgharia Vice- House Prefect : Riya Garg
INTER SCHOOL ACTIVITIES
ROUND SQUARE:
  • Samiksha Taneja, Ruhani Galhotra, Shruti Khetan and Kashvi Mehta representated their school in the Round Square Conference at the Singapore International School, Mumbai.
  • Niharika was a part of the Conference at St. Andrew’s School, America.
  • Gul Dalal attended a Round Square Service Project held at VDJS.
  • Radhika Anand attended a Round Square Service Project at Doon School.
  • Nidhi Singh participated in Round Square Service project in Rudraprayag at Doon School.
INTER-SCHOOL SPORTS
  • Yuvika Rao bagged first position in IPSC Skating and second position in State Skating.
  • Avni, Anu Malik, Bhumika Behl, Niharika and Muskan Arora participated in Under-17 Soccer IPSC and secured third position.
  • Pranjal Saini participated in IPSC volleyball and secured the third position.
  • Vaibhavi Motani, Namika Redhu, Yachika Agrawal and Devanshi Lohia participated in the IPSC hockey and secured the third position.
  • Devanshi Lohia also attended Hockey Nationals.
  • Anu Malik participated in IPSC Taekwondo and secured the first position. She was selected for Nationals.
  • Anu Malik participated in IPSC Soccer Under-19 and secured the third positon.
  • Prishita Agarwal participated in IPSC Taekwondo and secured the second position.
  • Anshika Yadav attended Hockey Nationals.
  • Sneha Boora secured the second position in States Skating and first in IPSC Skating.
  • Alankrita Verma has achieved 4 medals in States, 3 medals in IPSC and 4 medals in CBSE. She was also selected for Nationals.
  • Muskaan Khetan bagged 5 medals and was selected for Nationals.
INTER SCHOOL ACTIVITIES
  • Nandini Rajgaria participation in District level & State level Sanjhi Competition.
  • Yashashvi Modi participated in IPSC GK quiz participation.
  • Muskan Rewar, Yashashvi Modi, Vaibhavi Motani and Sneha Majoka participated in Inter House English Recitation and in Inter School Matri Bhasha Diwas.
  • Chinglembi of Class X participated in Dharohar Festival organized by Scindia Kanya Vidyalaya, Gwalior.
  • Amisha Agarwal & Aanchal Khemka participated in the Jaipur Literary Fest.
  • Riya Gill, Lokavya Choudhary and Khushi Kumari participated in IPSC Literary Fest held at Rajmata Krishna Kumari Girl’s Public School.
  • Riya Gill, Nidhi Sharma, Nisha Kumari, Sejal Chaudhary and Khushi Solanki participated in DSMUN’16 held at Doon School.
  • Riya Gill and Khushi Solanki participated in BSMUN held at British School, Delhi.
  • Nisha Kumari, Nidhi Sharma and Suhana Seemar of participated in OPJMS MUN.
  • Anu Malik Participated in the IPSC drama.
INTER HOUSE ACTIVITIES
INTER-HOUSE ACTIVITIES (OVERALL)
  • First position in Hindi Drama, Hindi Declamation Competition, Mime Competition, Sloka recitation Competition, IT Competition (Juniors), Western Singing Competition (Seniors), Folk Dance Competition and IT Competition (Seniors)
  • Second position in Science quiz competition, Western Dance Competition and Maths Quiz Competition
  • Third position in IT 3D modeling Competition, Hindi Doha Recitation Competition, Wall Magazine and Western Singing Competition (Juniors)
INTER-HOUSE SPORTS (OVER ALL)
  • First in Basketball, Throwball(Senior), Hockey, Skating, Volleyball, Soccer(Seniors)
  • Second in
  • Third in Soccer(Juniors) , Throwball(Juniors)
BEST PLAYERS:
  • Badminton (Seniors): Mahika Singhman
  • Hockey (Juniors): Anshika Yadav
  • Goal Keeper (Hockey): Sneha Boora
  • Hockey (Seniors): Mahak Chaudhary
  • Soccer (Juniors): Arya Jain
  • Soccer (Seniors): Chelsea Gola
  • Throwball (Seniors): Sarika Beniwal
  • Throwball(Juniors): Arya Jain
  • Skating (Junior): Sneha Boora
  • Volleyball(Juniors): Anadhya
  • Basketball (Seniors): Dimpledeep Kaur
  • Swimming (Seniors): Muskaan Khetan and Alankrita Verma
  • Athlete (Junior): Pancy Singla
  • Athlete (Seniors): Bhagwati Gautam
BEST SCORER:
  • Hockey (Seniors): Vanshika Sangwan
  • Hockey (Juniors): Anshika Yadav